VÁROSUNK

DSC 9488

December 18-án a Marcali Múzeum és a Calypso Kórus együttműködésének eredményét láthatták a Kulturális Korzóba látogatók.

 

 

Az estet a Calypso Kórus karácsonyi népszokásokhoz kapcsolódó műsora nyitotta meg. Azt követően a Marcali Múzeum néprajzkutató-igazgatója, Vidák Tünde beszélt a Marcali járásban máig fellelhető bábtáncoltató betlehemes hagyományokról. Az intézményvezető arra is kitért, hogyan elevenednek meg városunk betlehemes hagyományai a múzeum és a kórus összefogásának köszönhetően. Kiemelte, hogy a jelenlévők egyszeri és különleges bemutatót láthatnak, hiszen a kórus tagjai a néprajzi kutatások nyomán fellelt huszadik század eleji Marcali környéki bábtáncoltató betlehemezést és egy bizei regölést is előadnak. A bemutatókat Vidák Tünde igazgató néprajzi kutatásai és útmutatása alapján Stamler Edit, a Calypso Kórus karnagya tanította be. Szereplői pedig a vegyeskar kiváló énekesei voltak a következő szereposztásban: katona: Maronics István, angyalok: Kelemen Gábor és Máthé Zsolt Mihály, pásztorok: Gájer Szilárd, Gájer Tamás és Boros Gábor. A betlehemezőket házigazdaként dr. Bárczi Tamás és Gájerné Bicskei Éva fogadta. Jelenetbeli gyermekeiket Dávid Miklós és Dávid Vilmos alakította.

 

A bábtáncoltató betlehem 1926-os archív fotója alapján készült eszközét Boros Gábor gondos munkájának köszönhetjük. Feldíszítésében Babainé Mikó Beáta, Babina Csabáné, Boros Gábor, Vidák Tünde és Samuné Bogyó Hajnalka vett részt. A gyönyörű bábokat és a szentcsaládot az állataikkal Babainé Mikó Beáta készítette. Az elkészült csodaszép betlehem és bábjai a Marcali Múzeum gyűjteményét gazdagítják. Reményeink szerint kiállításokban is bemutathatóak lesznek majd.

 

A betlehemezés mellett a regölők jókívánságait is hallhatták a hattagú férficsoport előadásában, amely archaikus hagyományról rövid tájékoztatót is nyújtott Vidák Tünde etnográfus-muzeológus.

 

Az estet színesítette Fekete Luca szívmelengető szavalata, a Calympa Énekegyüttes kis műsora, valamint a Calypso Kórus női dalosainak előadásában Nagy László megzenésített verse, az Új regölés is.

 

A program zárásaként a Calypso Kórus a Boldog ünnepet! című dallal búcsúzott. Szólót énekeltek Horváth Györgyike és Gájer Szilárd.

 

A bábtáncoltató betlehemezést és a regölést filmre rögzítette Ilácsa József, a Marcali Múzeum munkatársa.

 

A Marcali Múzeum rendezvénye a Fény és mozgóképek Marcali múltjáról. Településtörténet és helyi hagyományok átörökítése címet viselő TOP-7.1.1.-16-H-ESZA-2019-000652 számú pályázati program támogatásával valósulhatott meg.

 

Képek: Szován-Kutor Györgyi

 

A galériához kattintson a képre!

 

A galériához kattintson a képre!

 

A galériához kattintson a képre!

 

A galériához kattintson a képre!

 

 

 

Olvassa a Marcali Portált Facebookon is!

Keresés a tartalomban...

Elérhetőségek

Levélcím: Marcali Portál

8700 Marcali Orgona u. 1-3 "A" lh. fsz. 2
NMHH nyilvántartási szám: 1253-3889
Alapítás éve: 2000.
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Reklámmal kapcsolatban: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Cookie-k használata a weboldalon

Küldjön nekünk Ön is híreket!
Történt olyan esemény vagy hír a térségében ami nincs fent a Marcali Portálon, esetleg hallott, látott, fényképezett, valami érdekeset és Ön szerint fent lenne a helye hírportálon?
Küldje el a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre!


Megjelenés: Szerkesztőségünk fenntartja a jogot, hogy a részére elküldött híreket - a tartalom csorbítása nélkül - a megjelentethetőség érdekében módosítsa, szerkessze. A megjelenésre vonatkozóan garanciát nem vállalunk - azaz nem mindegyik, részünkre elküldött hír jelenik meg szükségszerűen a marcaliportal.hu-n.

A marcaliportal.hu sütiket használ. A sütik elfogadásával kényelmesebbé teheti a böngészést. A honlap további használatával hozzájárulását adja a sütik használatához.