VÁROSUNK

47

2018. október 20-án a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) Marcali Csoportja szervezésében 39 fős küldöttség járt Székesfehérváron, ahol az egyházközség tagjai közül többen is képviseltették magukat.

 

A zarándoklatot Kiss Iván c. prépost, esperes-plébános vezette, aki bemutatta az egykori székesfőváros szakrális értékeit. A Nepomuki Szent János (korábban jezsuita, majd pálos, jelenleg) cisztercita templomban celebrált szentmisén a mindennapokban megélhető missziós tevékenységről beszélt. (Az Egyház 1926 óta minden év október harmadik vasárnapján tartja a világmisszió napját.

 

Október 21-én pedig a magyar katolikus templomokban pedig a missziókért és a hithirdetőkért imádkoznak, valamint gyűjtést rendeznek, és az evangelizáció javára fordítják az adományokat.) A gyönyörű barokk templom bemutatását már együtt hallgattuk meg egy Győrből érkezett zarándokcsoporttal. Mindenkit lenyűgözött a sekrestyében, a pálos szerzetesek 1767-ből származó hagyatéka, a csodálatos rokokó, faragott tölgyfa bútorok látványa, mely a régi mesteremberek szakmai munkáját, műveltségét dicséri.

 

Ezután a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum állandó kiállításait tekintettük meg, melyet az utóbbi években szervezték újjá. Megnézhettük a korabeli dokumentumok és felnagyított fotográfiák alapján Prohászka Ottokár 1905-1927-ig tartó, az emberek szolgálatának szentelt életét, és széleskörű egyházi, tudományos, valamint szociális munkásságát.

 

Megcsodáltuk a székesegyházban és a püspöki palotában megmaradt pompás ötvöstárgyakat, liturgikus textildarabokat, valamint vallási témájú festményeket és szobrokat, közöttük értékes népi vallási emlékeket is. De alaposan elámultunk a Szent István- és Szent Gellért-ereklyét bemutató teremben is.

 

A kiállítás megjelenítése pazar, modern, a vizualitást gyakran támasztják alá különleges hangélmények. A szakértő, figyelmes tárlatvezetés ezután tovább folytatódott a 1700-as évek végén épült püspöki palotában, melynek alapjául a középkori Nagyboldogasszony-bazilika romjai szolgáltak.

 

Az épület hazánk legjelentősebb copf-stílusú épületeinek egyike. Majd elsétáltunk a nemzeti emlékhelyre, a Romkerthez, ahol a középkori Magyarország koronázó templomának maradványai láthatók.

 

Az Európa-szerte székesfehérvári „Tádzs Mahal”-ként ismert épületegyüttes nemcsak a Bory család otthona volt, hanem óriási műterem is, ahol Bory Jenő (1879–1959) székesfehérvári építészmérnök és szobrászművész, valamint felesége élt és alkotott. A várat 1923-ban kezdte el építeni és élete végéig folytatta. A Guinness Rekordok Könyve is jegyzi, mint a világ legnagyobb olyan épületét, melyet tulajdonképpen egyetlen ember alkotott.

 

Programunkat a Prohászka Ottokár emléktemplom megtekintése, a „Vasútvidéki Jó Pásztor plébániatemplom” történetének színvonalas bemutatása, valamint a fiatalon elhunyt Kaszap István (1916-1935) sírjánál elmondott imádság zárta. A zarándoklat egy tartalmas, szép nap volt, Istennek legyen hála!

 

Írta: Gálné Végh Edit
Fotók: Kiss Kálmán

 

A galériához kattintson a képre!

 

A galériához kattintson a képre!

 

Olvassa a Marcali Portált Facebookon is!

Keresés a tartalomban...

Elérhetőségek

Levélcím: Marcali Portál

8700 Marcali Orgona u. 1-3 "A" lh. fsz. 2
NMHH nyilvántartási szám: 1253-3889
Alapítás éve: 2000.
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Reklámmal kapcsolatban: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Cookie-k használata a weboldalon

Küldjön nekünk Ön is híreket!
Történt olyan esemény vagy hír a térségében ami nincs fent a Marcali Portálon, esetleg hallott, látott, fényképezett, valami érdekeset és Ön szerint fent lenne a helye hírportálon?
Küldje el a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre!


Megjelenés: Szerkesztőségünk fenntartja a jogot, hogy a részére elküldött híreket - a tartalom csorbítása nélkül - a megjelentethetőség érdekében módosítsa, szerkessze. A megjelenésre vonatkozóan garanciát nem vállalunk - azaz nem mindegyik, részünkre elküldött hír jelenik meg szükségszerűen a marcaliportal.hu-n.

A marcaliportal.hu sütiket használ. A sütik elfogadásával kényelmesebbé teheti a böngészést. A honlap további használatával hozzájárulását adja a sütik használatához.