A farkasboroszlánok nagyon örülnek a korán érkezett tavasznak. Ez a védett cserjénk gyakran már december végén hoz egy-egy virágot, de virágzása egész márciusig elhúzódik, így a növényeknek van esélyük, hogy minden virágjuk ne fagyjon el, néhányból biztosan magot is érleljen.
Ebben az évben a térdig érő ágakon tömegesen ülnek az orgonáéhoz hasonlító kis halványlilás virágok. Kellemesen bódító illatukkal több száz méterről odacsalogatják a téli álmukból elsőként ébredező rovarokat. Gyakran mi emberek is előbb megérezzük a virágok édes illatát, mint ahogy megpillantanánk őket. Mivel ezeket a növényeket szinte csak ezekben a hetekben lehet jól felismerni, ezért a Somogyi Tájegység természetvédelmi őrei az elmúlt hetekben valamennyi ismert élőhelyeit felkeresték és számba vették őket.
Az erdeink döntő többségét mesterségesen újítják fel és ilyenkor a csemeték ápolásakor szinte minden cserjét visszaszorítanak, így a farkasboroszlán egyedek is sérülnek. A következő évben kezdődik a zselici erdők tíz éves fakitermeléseinek tervezése, így különösen fontos, hogy az erdőgazdálkodók számára is ismertek legyenek ezek az előfordulások, hogy megvédhessük ezt a ritka védett cserjefajunkat.
(Fotó: ddnpi-farkasboroszlan.jpg)